ana sayfa > Kol-Ce > KOL-Ce ve Sqlite

KOL-Ce ve Sqlite

Cumartesi, 21 Mar 2009 yorum ekle yorumlara git

Sqlite bir çok sisteme port edilmiş durumda ve kullanımı çok yaygın. Özellikle yapısı itibarı ile küçük sistemler için bayağı uygun. Hafızada çok az yer kaplaması ve çok hızlı olması nedeniyle de tercih ediliyor.

Sqlite Wince işletim sistemlerinede port edilmiş durumda. http://sqlite-wince.sourceforge.net/ bu sitede gerekli açıklamar mevcut.  Buradan kaynak kodları indirip derleyebilir yada benim örnek dosyada hem pc hemde pocket pc ler için dll mevcut.

Ben projelerimde dinamik olarak kullanıyorum yeni versiyon çıktığında dll değiştirmek yetiyor. Vereceğim örnekte basit bir veri girişi ve bu verileri çağırmayı göstereceğim.

cezoom0
cezoom1
cezoom3

Yukarıdaki ekran da görüldüğü gibi basit bir like araması yapılıp sonucu Tlistview bileşenine altarılıyor.

Ayrıca bu sitede http://sqliteadmin.orbmu2k.de/ çok kullanışlı Delphi ile yazılmış ücretsiz admin programı var. İndirip denemenizi tavsiye ederim.

İlgili dosyalar:
AdresDefteri

Categories: Kol-Ce Tags:
 1. sadri
  Çarşamba, 04 Kas 2009 zamanında 12:06 | #1

  Merhaba , Sqlite ile projemizin windows CE kısmını yazmayı düşünüyoruz fakat verdiğiniz dll ‘i porjeye eklediğimde geçerli bir .net dll olmadığı hatasını aldım. Visual Studio 2003 kullanıyorum. C# ile geliştiriyoruz projemizi , elinizde geçerli bir dll varsa paylaşır mısınız ?

 2. admin
  Çarşamba, 04 Kas 2009 zamanında 12:35 | #2

  .Net ile kullanmak için geçerli bir data provider olması lazım.
  http://sqlite.phxsoftware.com/ bu sayfaya bakın

 3. yaşar
  Pazartesi, 12 Nis 2010 zamanında 09:35 | #3

  burdaki örneklere bakarak birşeyler yapmaya çalıştım. lazarus sql litle üzerinden ms sql server bağlantısı kuramadım. bunu mobil cihazlar için yapmaya çalışıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 1. şimdilik geri bağlantı yok